Ako zmením 22 mesačného syna, aby bol priebojnejší, odvážnejší a nenechal sa biť?

Zodpovedané
27. okt 2019

Dobrý večer,

máme 22 mesačného syna a vzťah so mnou a aj s mužom má blízky. Nemá problém prísť k nám, objať nás, pobozkať, pohladkať, pritúliť sa.

No sú aj situácie, keď mu niečo zakazujeme a on nás udrie, alebo nás pokuše. Myslím, že doma je celkom sám sebou. Je uvoľnený a snaží sa presadzovať a vydobíjat si svoje. Či už krikom, alebo tým, že nás chce biť.

Akonáhle je medzi deťmi, tak sa nechá od nich sácať, biť, nechá si brať hračky. Ak ho niekto vonku udrie, tak sa len rozplače a utečie. Ak mu niekto zoberie hračku, otočí sa a odíde.

Nechcem od Vás návod ako by mal toto deťom vracať a niekoho biť, resp. sácať naspäť.

Ako zmením syna, aby bol priebojnejší,odvážnejší a nenechal sa biť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri takýchto situáciách na ihrisku je dôležité ošetriť synčeka. Zreflektujte mu emócie, opíšte či sa stalo, skúste vysvetliť. Bolí ťa to. Si smutný, že ťa chlapec udrel a bolí ťa to. Chcel tvoju hračku a asi nevedel ako na to. Ľudia ale nie sú na udieranie.

Aby vedel, že to nebola jeho chyba, že sa to stalo, ale že normálne by sa to nemalo diať.

Ak ho niekto sáca, bije a on len stojí, niekedy je na mieste, aby zasiahla mama. Určite nie je vhodné vychovávať iné deti, ale môžete okomentovať. Ľudia nie sú na bitie, mohlo by ho to bolieť. A synčeka vezmite kľudne bokom, dáte tam fyzickú hranicu medzi neho a to dieťa. Syn si uvedomí, že to nie je ok keď ho niekto bije.

Správanie iných detí nezmeníte, a ani ich nevychováte, treba sa teda zamerať na syna, jeho prežívanie, a aby to nebral osobne.

Doma nastavujte hranice podobne, ako som popísala vyššie, navyše dávajte alternatívu. Poskytujte empatickú reakciu, prijímajte synove emócie, aj ich prejavy. Citlivo reagujte na jeho prejavy.

Dávajte mu na výber, skúste s ním robiť jednoduché dohody. Vyslovujte slová ocenenia, poukážte na to keď niečo zvládne, preukazujte dôveru v neho.

Vytvárajte bezpečné prostredie, kde sa slobodne môže prejaviť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com