Ako zmeniť myslenie trojročného chlapca, ktorý nechce kakať do záchoda?

Zodpovedané
26. máj 2022

Dobrý deň,

môj trojročný syn nechce kakať do záchoda a ani na nočník. Jediné kam sa vykaká je plienka. Nepamätám si, že by mohol mať nejakú traumu pri kakaní v minulosti, preto nerozumiem prečo to nechce ani len skúsiť. S cikaním problém nebol. Naučil sa do 2 týždňov fungovať bez plienky.

Pekne sa vypýta cikať, keď mu treba. Nemá problém sa vycikať doma a ani vonku, keď mu už naozaj treba. Pri kakaní je to tragédia.

Čaká kým mu dám plienku, alebo keď mu ju nedávam a už mu ozaj treba tak si ju vezme a donesie mi ju. Pokiaľ by som mu ju nedala, tak sa nevykaka vôbec.

Teóriu vie.... a to, že kaká sa na záchode. Prax je nulová.

Ako sa mám k nemu chovať?

Ako ho to naučim a ako mu mám ešte raz všetko vysvetliť?

Mám ho nasilu dotiahnuť na ten záchod?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade má synček pravdepodobne z niečo strach, nejaké negatívne očakávania. Vytvárajte mu preto pokojné a bezpečné prostredie s prijatím jeho aktuálnych potrieb a želaní. Dôverujte mu, že to napokon určite ako každé zdravé dieťatko zvládne.

Pri záchodoch napr. býva často problém ofrkaný zadoček vodou, prípadne neistota pod nohami, kde nemajú stolček a pod.

Keď vidíte na neho známky toho, že mu treba potrebu vykonať spýtajte sa ho, kde chce ísť. Neponúkajte mu hneď možnosť plienky. Ak by sám nevedel odpovedať dajte mu možnosti wc, nočník, plienka. Ak si vyberie plienku, mali by ste to ešte rešpektovať. Nevyvolávajte na neho príliš veľký tlak, pretože môžete spôsobiť ešte väčší blok.

Synček musí pochopiť, že kakať do záchoda je bežná súčasť života, teda neodporúčam z toho robiť nejakú hystériu. Jednoducho v prípade, keď sa zadarí oceňte, že to zvládol ako veľký chlapec alebo ako ocko.

Takéto situácie sa u týchto malých detičiek dajú riešiť aj kreatívnym spôsobom pomocou napr. obrázkových knižiek, či vymyslených terapeutických príbehov ako je napr. v prílohe.

Toto obdobie bude u synčeka pravdepodobne prechodné. Je to pre neho nová skúsenosť, ktorú si potrebuje nejako spracovať. Neobávajte sa a dajte mu čas. V príjemnom a láskavom prostredí bez nátlaku to určite skôr či neskôr zvládnete.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička