Bojím sa o babku

Zodpovedané
26. dec 2018

Dobrý deň,

moja 84 ročná babka býva s dvoma synmi, z ktorých jeden je vlastný a druhý nevlastný. Ten nevlastný (60+) býva často agresívny. Zatiaľ babke nijako neublížil, ale často po nej kričí. Keď prídeme k nej na návštevu, tak kričí aj po nás, alebo nám nadáva.

Keď bol malý, liečil sa na psychiatrii a odvtedy sa nelieči. Spolu s druhým synom sme jej navrhovali, aby ho vyhodila z domu. Babka sa bojí, že ak by to urobili, tak by sa jej pomstil. Sťažovala sa aj obvodnej lekárke. Tá povedala, že ona s tým nič nemôže urobiť. Pred cudzími ľuďmi sa správa normálne, no doma je to hrozné. K psychiatrovi dobrovoľne nepôjde.

Naozaj sa bojíme, že raz mu preskočí a niečo vyvedie babke, alebo nám počas návštevy.

Čo sa dá v takomto prípade robiť? Archivujú sa zdravotné záznamy na psychiatrii viac ako 50 rokov? V zdravotnej karte nič nemá, lebo jeho otec papiere zničil.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pravdou je, že v takejto situácii ťažko niečo urobiť. Pokiaľ odmieta ísť na psychiatriu sám, nikto ho tam proti vôli nedostane. Jediná cesta je, v akútnej fáze naňho zavolať políciu.

Môžete skúsiť skonzultovať s psychiatrom aspoň vy, čo navrhuje, ako by to bolo dobré z jeho pohľadu riešiť (možno nejaké lieky, prekonzultovať možné správanie takejto osoby na vyhodenie z domu).
Žiaľ, neviem ako dlho majú povinnosť psychiatri archivovať záznamy.

Dúfam, že sa vám túto náročnú situáciu podarí vyriešiť. Držím palce.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com