Dvojročná dcérka hovorí o sebe v mužskom rode. Mám ju opravovať?

Zodpovedané
13. apr 2020

Dobrý deň,

dcérka ma 2 roky aj 2 mesiace a už krásne rozpráva. Povie celé vety, zaujíma sa o nové slová, spieva pesničky. Od 2. narodenín začala hovoriť o sebe aj v prvej osobe a tu sme si všimli, že o sebe hovorí v mužskom rode.

Ak o sebe hovorí v 3. osobe, tak použije ženský rod. Keď povie JA, používa mužské koncovky "ja som šikovný, hotový, ja som myslel."

Mám ju opravovať?

Keď ju opravím, zarazí sa a preformuluje to o sebe v 3. osobe.

Kedy to asi vymizne?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v tomto veku si dieťa ešte neuvedomuje svoju sexualitu, reč sa len učí, takže zatiaľ by som sa tým vôbec neznepokojovala.
Takéto obdobie je prirodzené u mnohých detí. Opakujú čo počujú alebo hľadajú správny tvar.

Keď povie niečo v mužskom rode, len zopakujte čo povedala v správnom rode. Bez nejakých emócií, opravovania, poukazovania na chybu a nedostatky.

Napr. Myslel som si..., tak vy zopakujte: ahá, si si myslela, že.
Ja som šikovná...... Vidím, že si spokojná, myslíš si, že si šikovná.

Zatiaľ by som to inak neriešila. U niektorých detí ako príde, tak odíde, u niektorých to trvá dlhšie. Ak by ste mali pocit, že to neustupuje, tak okolo 3. rokov by som sa skúsila poradiť s logopédom, popr. iným špecialistom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com