Existujú choroby, ktoré pripomínajú autizmus?

Zodpovedané
15. jún 2022

Dobrý deň,

syn má 4,5 roka a pri pôrode bol kvôli omotanej šnúre 3 minúty predýchavaný neopuffom, apgar 2-8-10. Neurologické vyšetrenia boli v poriadku. Syna som po zohriatí v inkubátore po pár minútach dostala. Vraj všetko v poriadku, saturácia sa hneď upravila po predýchaní na 100%.

Synček bol zlaté a spokojné dieťa, rád sa hral, jedol a spinkal. Reč nastúpila trochu neskôr jednoslovne, stále rozprával málo oproti rovesníkom. Vždy mal rád miesta, kde bolo veľa ľudí, zmeny mu absolútne nevadia, nemá žiadny rituál. Porozumenie nabiehalo postupne s rečou, vždy po troche viac - viac rozprával - viac rozumel. Pozná naše mená, teší sa na všetky návštevy rodiny, vie sa hrať skrývačku, aj počíta aj hľadá deti.

Je ťarbavejší, má 25 kg. To je viac ako by mal mať. Je citlivejší na môj smiech. Keď sa moc nahlas smejem, tak ma capne rukou. Inak mi autistu nepripomína. Tiež sa s ním trošku horšie odchádza z ihriska. Ak ešte nechce ísť, plače, vzpiera sa, to isté v obchode, keď chce všetky autíčka.

Môže mať z pôrodu poškodený mozog a podobné prejavy ako autista?

Existujú choroby, ktoré pripomínajú autizmus?

Syn veľmi napreduje, nikdy sa nevrátil späť v zručnostiach - vývoji. Psychiatrov a psychológov navštevujeme. Netušia, čo mu je.

Ďakujem

Dobrý deň,

niekedy je naozaj ťažké stanoviť diagnózu autizmu, pretože dieťa nemusí spĺňať všetky kritériá. To je pravdepodobne aj váš prípad, že nejaké prejavy má avšak tie nestačia na stanovenie diagnózy.

Ako píšete syn v sociálnych interakciách problém nemá, skôr sú vývinovo oneskorené jeho kognitívne funkcie. Teda môže ísť o ľahkú mozgovú dysfunkciu, ktorá mohla byť spôsobená práve komplikáciami po pôrode, Tak isto to môže byť spojené s vývinovou dysfáziou, ktorá sa týka oneskorenia v reči.

Prajem pekný deň a veľa šťastných spoločných chvíľ.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička