Manžel so mnou málo spáva a nedarí sa nám počať dieťa. Ako riešiť náš problém?

Zodpovedané
25. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. S manželom som 4 roky a z toho dva roky sme manželia. Snažíme sa o prvé dieťa, no nedarí sa nám.

Problém je, že manžel odmieta so mnou mať intímny život. Spávame spolu raz až dvakrát do mesiaca. Už to takto trvá tri roky a som z toho zničená. Stále sa obviňujem, že je to moja chyba.

Rozprávala som sa s ním, ale vždy je odpoveď, že je buď unavený, alebo nič sa nedeje. A povie, že všetko je v poriadku. Už som skúšala všetko možné. Raz som mu pozrela do telefónu a zistila som, že dva roky už ustavične pozerala porno. A to vtedy, keď som v práci. Dokonca ho pozeral aj v čase, keď som spala vedľa neho v posteli.

Ako riešiť náš problém?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

neviem či je toto otázka práve na mňa ako rodinnú a detskú psychologičku.

Rozumiem, že situácia, v ktorej ste sa ocitli je pre vás nezrozumiteľná, nepredvídateľná, zrejme zraňujúca a frustrujúca.

Komunikujte manželovi situáciu, ako ju vnímate, ako sa v nej cítite a čo by ste od neho potrebovali. Čo by ste chcel inak a ako si to do budúcna predstavujte.
Komunikujte to za seba, v prvej osobe jednotného čísla, svoj pohľad.
Hľadajte spoločné veci, predstavy, túžby.

Porozmýšľajte či vy viete spraviť niečo pre to, aby to bolo inak, aby sa situácia zmenila. Vidím, že si veľa kladiete za vinu, beriete na seba zodpovednosť za to, že to nie je tak ako by ste si predstavovali.

Ak pociťujete problém aj po sexuálnej stránke, môžete porozmýšľať nad nejakým spoločným pobytom kde by ste si oddýchli, venovali sa len jeden druhého, vypli od bežných povinností. Popr. existujú pobyty pod vedením odborníkov na vzťahy na oživenie vzťahu a sexuality v ňom.

Môžete tiež skúsiť párové poradenstvo. Možno zistíte, že partner má úplné iný pohľad na vec, že ho tiež niečo trápi.

Ak partner nebude chcieť, môžete zvážiť aj individuálne poradenstvo, ktoré vám môže pomôcť tak, že sa vyrozprávate, prídete na iné myšlienky, zistíte prečo sa cítite vo vzťahu ohrozená, prečo za to obviňujete seba. To tiež odniekiaľ vychádza a je to dobré v sebe spoznať, nájsť príčinu. Nie ste za všetko zodpovedná vy. Každý si zaslúži pozornosť a vo vzťahu pocit, že je vo vzťahu docenený a pre partnera/partnerku príťažlivý.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com