Tvrdohlavá 5 ročná dcérka

Zodpovedané
2. jan 2019

Dobrý deň,

mám 5 ročnú dcéru, ktorá je tvrdohlavá. Jej správanie je asi od dvoch rokov také, že keď niečo chce, tak plače a kričí. Aj keď vie, že to nedostane, tak neposlúcha. Keď jej prikážem napríklad poupratovať hračky, alebo prezliecť sa, tak musím to povedať viackrát.
Je veľmi hravá a často sa hrá imaginárne. Keď ju dvojročná sestra vyruší, tak je veľmi nervózna, bije ju a často zvyšuje hlas.

Ako mám riešiť jej správanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

deti plačú a kričia. Keď niečo chcú, poprípade keď nedostanú to čo chcú. Robia to preto, lebo im to väčšinou preto, lebo im to funguje. Je to o nastavení hraníc a pravidiel. (pravidlo napr. neupratané hračky budú na druhý deň schované v skrini, popr. ak sa rozhodneš nechať rozhádzané hračky, rozhodneš sa, že zajtra v izbičke nebudú. Ak sa rozhodneš ich upratať, zajtra sa s nimi môžeš znovu hrať. Dá sa to rôzne variovať.
Treba ich nastaviť jasne a pochopiteľne pre dieťa a pevne. Neustupovať ani keď sa dieťa nahnevá, pretože potom zistí, že zase až tak tie hranice neplatia.
Môže byť, že dcérka má silno zameranú pozornosť, nahnevať sa môže, mladšiu sestru by však biť nemala. Aj tu sa dá dať hranicu. Hneváš sa že ťa vyrušila. Vidím, že si udrela sestru/chceš udrieť. Ľudia ale nie sú na bitie. Môžeš udrieť do vankúša atď.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com