S manželom sme obaja Rh+. Ako je možné, že dieťa je Rh-?

Zodpovedané
1. máj 2022

Dobrý deň,

ja a partner sme obaja Rh +. Manžel má A+ a ja mám 0+.

Ako je možné, že naše dieťa má Rh -?

Pýtala som sa aj sestričky v pôrodnici, ale sama tomu nerozumela. Samozrejme, že dieťa je určite manželove. Pomedzi rečou som sa to pýtala aj na poradni, aj keď som dostala odpoveď, že sa to stáva. Nejako som to nepochopila. Zo zaujímavosti by som to chcela vedieť, lebo sa ma to možno aj moje dieťa, alebo rodina budú jedného dňa pýtať.

Ako je to možné?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade je kľúčové aké krvné skupiny majú blízky príbuzní - rodičia, starí rodičia, súrodenci. Prípadne aj ich deti vo Vašej rodine, aj v rodine Vášho manžela.

Pre to aby ste boli Rh pozitív môžete byť geneticky ++ (homozygot) alebo +- (heterozygot). Je pravdepodobné, že ste heterozygot z dôvodu, že niektorý z Vašich rodičov alebo pra-rodičov (aj u Vás, aj manžela) je Rh negatívny a na základe toho máte s manželom 25% šancu na dieťa s Rh- krvou.

Prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko