Je nebezpečný nadbytok kyseliny listovej?

Zodpovedané
14. feb 2022

Dobrý deň,

všade sa hovorí ako je dôležité užívať kyselinu listovú v tehotenstve a ešte lepšie pred počatím.

Ja som ju užívala 4 mesiace predtým ako sa mi podarilo otehotnieť. Konkrétne Femibion 1 a teraz v tehotenstve pokračujem (som len na začiatku).

Mohol mi uškodiť prebytok kyseliny listovej, keď som ju užívala aj pred tehotenstvom?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite Vám kyselina listová neuškodila, práve naopak. Jej užívania sa odporúča pred plánovaným otehotnením a aj v prvých mesiacoch tehotenstva. Všetko ste urobili správne.

Kyselina listová je veľmi dôležitá pre zdravý neurologický vývoj plodu.

Prípravok Femibion 1 obsahuje 800 ug kyseliny listovej, čo presne zodpovedá dennej odporúčanej dávke. Môžete ho užívať počas celého prvého trimestra.

Potom odporúčam prejsť na Femibion 2, obsahuje polovičnú dávku kyseliny listovej.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut