Kašeľ zo zatekajúcej nádchy

Zodpovedané
8. okt 2018

Dobrý deň,

moju dcérku, 3r., trápi už 4. týždeň nádcha a z nej kašeľ.

Začalo to 4 týždne dozadu laryngitídou, mala Zyrtec, kalciový sirup, Nasivin a Ambrobene až do odznenia kašľa. Ten som dávala 7 dní, ale aj tak stále ráno pokašliavala, cez deň už nič. Je u nej počuť akoby zadná nádcha - dávala som 7 ďalších dní Sinupret, ale ráno začali soplíky byť aj zelenšie. Potom na predpis dostala Pamycon, 7 dní vybrala a celkom zabral, aj keď ju stále trápia akoby tie zelené soplíky. Nos sme vystriekali aj Stérimarom alebo Vincentkou, ale bez zlepšenia. Dnes v noci jej hlieny začali zatekať a kašľala, aj keď teda nádchu takú, aby musela smrkať alebo nemohla dýchať, nemá. Uvažujem nad Kalobou alebo kapucínkou, ale už naozaj neviem... ťahá sa to už 4. týždeň.

Poradila by ste mi, prosím, aký sirup alebo kvapky do nosa by ešte mohli pomôcť? Teploty nemá, dýchanie je na posluch čisté.

Dobrý deň, Kaloba má síce veľmi dobré účinky pri vírusových ochoreniach, ale vaše dieťatko potrebuje teraz hlavne vykašliavať, aby sa mu tie zelené soplíky neusadili na prieduškách. Odporúčam ešte vyskúšať Solmucol. Solmucol je mukolytikum, ktoré zrieďuje všetky druhy hlienov a preto je potom jednoduchšie ich vykašľať. V lekárni ho viete kúpiť buď vo forme sirupu alebo vo forme granulovaných 100mg sáčkov. Sirup sa pre 3ročné dieťa dávkuje 3x denne 5 ml. Granulát sa v tiež dávkuje 1 vrecko (100mg) 3x denne rozpustené v pohári 1 - 2 dcl vody. Užíva sa po jedle a má pomarančovú príchuť. Poslednú dávku odporúčam podávať okolo 16:00 aby dieťatko v noci zbytočne nedráždilo na kašel.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová