Mohol Ketonal v prvom trimestri poškodiť plod?

Zodpovedané
25. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Nevedela som, že som tehotná a užila som Ketonal 50 mg dvakrát v priebehu 24 hodín.

V príbalovom letáku sa píše, že Ketonal môžu ženy užiť iba v 1. a 2. trimestri pod dohľadom lekára, ak prínos pre matku prevyšuje riziko pre plod.

Mohol sa zárodok poškodiť?

Za odpoveď vopred ďakujem

Dobrý deň,

to Vám nikto nemôže ani potvrdiť ani vyvrátiť. Avšak klinické skúšky liekov, z ktorých vyplýva tvrdenie v príbalovom letáku sa robia na základe dlhodobého podávania liečiva, takže dve tablety by nemali nič spôsobiť.

Počas tehotenstva, tak ako každá žena, pôjdete na rôzne vyšetrenia, či už krvné alebo skríningové. Tam Vaše bábätko pozorne sledujú či je v poriadku 🙂

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová