Musí sa plne kojeným deťom dávať od narodenia Kanavit a Vigantol?

Zodpovedané
30. nov 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom užívania Kanavitu a Vigantolu. Kamarátka má 6 mesačného syna a nikdy spomenuté lieky nedávala.
Do koľkých mesiacov a prečo sa vlastne odporúča podávať Kanavit a Vigantol?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

samozrejme vždy závisí od pediatra, ktorý môže tieto kvapky predpísať.
Podávaniu vitamínu D a K novorodencom sa však v dnešnej dobe prikláňa väčšina pediatrov. Ide o prevenciu z rizika nedostatku vitamínov. Ani materské mlieko nemusí obsahovať dostatok týchto vitamínov.
Pri vitamíne D to vyplýva aj zo životného štýlu, ktorým žijeme. Deti a my sa dnes menej pohybujeme, menej chodíme po vonku, a preto hrozí nedostatok vitamínu D, ktorý prijímame hlavne zo slnka. Samozrejme nachádza sa aj v potrave ako sú ryby alebo orechy. Riziko z nedostatku sa môže prejaviť krivicou, mäkkými kosťami, pretrvávajúcou fontanelou, celkovou vyššiou chorobnosťou a náchylnosťou k infekciám. Z tohto hľadiska pediatri predpisujú Vigantol, ktorý sa podáva od druhého týždňa dieťaťa až do dvoch rokov jeho života dávkou 2 kvapky denne na lyžičke v mlieku.
Čo sa týka vitamínu K, podáva sa počas obdobia dojčenia. Novorodenci nemajú dostatok baktérií v čreve, ktoré tvoria vitamín K a preto sú vystavené riziku hemoragickej choroby, čo znamená zvýšeným krvácaním. Kvapky Kanavit sa nepodávajú pravidelne na dennej báze ako Vigantol, ale podľa toho ako určí lekár.

Samozrejme, to že vaša kamarátka nepodáva dieťatku tieto preventívne dávky vitamínu D a K neznamená, že budé choré. Odporúča sa to naozaj z hľadiska prevencie.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová