Neutíchajúci kašeľ u dcérky

Zodpovedané
26. dec 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej dcérky, ktorá má soplíky, slzia jej oči a má neutíchajúci suchý kašeľ.

Už dva dni jej dávam Solmucol a Fenistil kvapky na obed a večer. Kašeľ ani po Fenistile neutícha. Inhalovala aj Yabro, bez efektu. V akom prípade by som jej mohla dať Ventolin sirup? Môžem kombinovať Solmucol s Fenistilom?

Ďakujem

Dobrý deň,

Fenistil kvapky jej zastavia soplíky aj slzenie očí, ale na suchý kašel jej nepomôžu.
Solmucol jej spôsobuje odhlienenie, čiže sa jej zrieďuje hlien a tým ho je viac. Používa sa ak je dieťa zahlienené aj v hrdle alebo soplíky sú husté a ťažko vyfukateľné.
Ak má len biele riedke soplíky dávajte len Fenistil a Solmucol skúste vynechať.

Ventolin sirup jej môžte dať v prípade, že ho máte doma a už ho mala niekedy predpísaný lekárom. A tiež vtedy ak ju na kašel dráždi na prieduškách. Ak ju dráždi len v krku (teda v hrdle), tak skúste sirup s obsahom dextrometorfanu, napríklad Robitussin antitusicum (prípadne Junior ak má menej ako 6 rokov). Na suchý kašel takisto pomáha teplé mlieko s maslom, upokojí to podráždenú sliznicu 🙂. Je to výborné podať hlavne v noci ak dieťa nemôže spať lebo sa dusí.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová