V akom časovom odstupe je najlepšie užívať antibiotiká a probiotiká?

Zodpovedané
24. jan 2019

Dobrý deň,

od lekára som dostala antibiotiká Augmentin - dávkovanie 1 tabletka každých 12 hodín. Pri prípadnej hnačke mi odporúča banány a ryžu. Keďže chcem hnačke predísť, tak som si kúpila probiotiká.

V akom časovom odstupe je najlepšie užívať antibiotiká a probiotiká?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

probiotiká sa užívajú aspoň dve hodiny s odstupom od antibiotík. Časový odstup môže byť aj dlhší, ale nikdy nie kratší. Môžte si teda dať probiotiká aspoň dve hodiny predtým ako užijete antibiotiká alebo dve hodiny potom ako užijete antibiotiká.
Je to preto, že antibiotiká zabíjajú aj telu prospešné baktérie, ktoré máme v črevách. A zasa probiotiká tie prospešné baktérie obnovujú a dopĺňajú.
Aby sa tento efekt obnovy dobrých baktérií dostavil, tak je potrebný ten časový odstup medzi antibiotikami a probiotikami 🙂

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová