6-ročný syn sa extrémne bojí lekárov. Ako mu vysvetliť, aby sa nestresoval?

Zodpovedané
4. okt 2023

Dobrý deň,

6-ročný syn sa extrémne bojí lekárov. Začalo to cca v 2 rokoch po nepríjemnej návšteve u urológa. To už sa potom bál aj u pediatričky, ktorá je naozaj milá a chápavá. Stačilo, že sa na neho pozrela a už záchvat plaču. Potom to nasledovalo - očkovania s nástupom do škôlky, CRP, očné vyšetrenie, odber krvi na imunoalergológii, nanešťastie aj trhanie zúbku kvôli zápalu.

K zubárovi ho teraz nedostanem. Resp. len veľmi ťažko a zvažujem teda celkovú anestézu, lebo by potreboval pár návštev. U pediatričky je to teraz už lepšie. V čakárni vidím, že len sedí, čaká čo bude. Niekoľkokrát sa ma spýta, či nedostane injekciu alebo včeličku. V ordinácii mi len šušká, vidím na ňom ako je v strese.

Strašne ma to trápi, no snažím sa to pred ním neukazovať. Stalo sa nám aj také, že mi párkrát za deň povedal, že ho bolí bruško. Následne som spozornela a povedala, že keď to neprejde, tak dáme ráno bruško pozrieť pani doktorke. Hneď potom povedal, že už ho bolesť prechádza. Bojím sa, že mi začne zamlčovať, že ho niečo bolí.

Je lepšie ho vopred oboznámiť s tým, že ideme k lekárke, alebo ho len vziať a ísť' bez upozornenia?

Snažím sa mu vysvetliť, že keď aj ideme, nemá sa čoho báť. Hovorím mu, že pani doktorka mu chce len pomôcť. My s mužom keď prídeme z nejakého vyšetrenia, tak sa snažíme nenápadne hovoriť o tom, aké to tam mali dobre, ako nám pomohli, že nás vôbec nič nebolelo. O chvíľku ma čaká pôrod. Keď sa dozvedel, že budem chvíľu v nemocnici, tak hrozne plakal, že čo mi tam budú lekári robiť. Tak som mu povedala, že to je úplne normálne, že tak maminky chodia, aby vedeli či sú ony aj bábätka v poriadku a potom nás pustia.

Ako mu to mám trpezlivo doma vysvetľovať a snažiť sa ho nestresovať?

Treba navštíviť psychológa?

Ďakujem

Dobrý deň,

strach z lekárov u detičiek a aj dospelých sa občasne vyskytuje, aj keď s rôznymi prejavmi. Určite pred synom nezatajujte návštevu lekára, ani čo sa u neho bude diať. Nedôvera sa tak môže preniesť aj na Vás.

Čo najviac s ním o tom hovorte. Prípadne si rozoberte aj prvotný nepríjemný zážitok, z ktorého máte pocit, že to pochádza. Keď idete k lekárovi, tak povedzte, čo ho čaká, aj že niektoré veci nemusia byť príjemné. Často sa snažíme hovoriť, ako bude niečo v pohode, ale realita je iná a dieťa tomu nerozumie. Aj z toho si môže podvedome vyvodiť, že keď treba realitu upravovať, tak asi nebude dobrá. Buďte čo najviac otvorená.

Deti zvyknú z extrémnejšieho strachu vyrásť - najmä v školskom veku. Ak silný strach s obmedzujúcim správaním bude pretrvávať a zároveň budete nútení ho strachu vystavovať (časté návštevy lekárov), bude potrebná návšteva odborníka.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Jana Vranková
www.magneb6.sk

“Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania, k správnej funkcii psychiky a k správnemu fungovaniu nervového systému.”