Triedna učiteľka oslovuje moju dcéru mojím menom. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
26. okt 2023

Dobrý deň,

chcela by som počuť nestranný názor na situáciu. Triedna učiteľka začala cca pred mesiacom často oslovovať dcérku mojím krstným menom, používa ale aj jej meno. Mám to potvrdené aj od jej spolužiačok. Dcérka je našťastie veselej povahy a nijako to nerieši. Zo začiatku bola však dosť zarazená, ale už si vraj zvykla. Situácia sa opakuje každý deň.

Chcela by som upozorniť, že mám české meno a dcérka chodí do tretej triedy. Žiadne iné problémy nemá.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem, či je s nimi pani učiteľka od prvej triedy, alebo ich začala učiť až teraz. Ak ich učí od prvej triedy a zrazu začala tak dcéru volať, určite by som sa jej opýtala, že prečo nastala táto zmena.

Ak ich učí prvý rok, pozná Vás, možno to tak podvedome z nej ide.

Ja mám aktuálne sama so sebou taký podobný problém. V triede mám žiačky, ktorým som učila aj staršie sestry. Toľkokrát sa mi už stalo, že som ich oslovila menom staršej sestry. Musím sa nad tým zamyslieť, akosi podvedome mi tam idú mená ich súrodencov. Samozrejme, že viem mená svojich žiakov, ale niekedy sa mi to stane.

Možno to ani pani učiteľka nemyslí v zlom, skôr je to také podvedomé. Môžete sa v každom prípade opýtať pani učiteľky, prečo ju tak volá. Prípadne ju poprosiť, aby si dala pozor pri oslovovaní Vašej dcéry.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie