Čakám štvrtého chlapca a cítim smútok. Ako sa utešiť?

Zodpovedané
18. apr 2024

Dobrý deň,

mám 3 chlapcov a čakám štvrtého. Cítim smútok - žiaľ.

Ako sa mám k danej situácii postaviť?

Ako sa utešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

znie to tak, že práve teraz prežívate veľký a zároveň emocionálny čas.

Je úplne prirodzené cítiť zmiešané emócie pri očakávaní nového prírastku do rodiny. Smútok môže vznikať z rôznych dôvodov. Napríklad zo zmien v rodinnom živote, obáv z toho, ako zvládnete nový prírastok, či práve nenaplnené predstavy o pohlaví dieťatka.

Dôležité je uvedomiť si, že cítiť smútok nie je zlé a nie je to nič, za čo by ste sa mali hanbiť. Je to prirodzená súčasť procesu adaptácie na novú situáciu.

Tu sú niektoré spôsoby, ako sa môžete postaviť k svojim pocitom a ako sa utešiť:

  • Uvedomte si, že je to normálne: Akceptovanie svojich pocitov je prvý krok k ich spracovaniu. Dovoľte si, aby ste cítili to, čo cítite, neodsudzujte sa za to.
  • Komunikujte so svojimi blízkymi: Hovorte so svojím partnerom, rodinou alebo priateľmi o svojich pocitoch. Zdieľanie svojich emócií s niekým komu dôverujete, môže uľahčiť Vašu záťaž.
  • Urobte si čas pre seba: Venujte si čas na relaxáciu a starostlivosť o seba. Môže to byť cvičenie, meditácia, čítanie alebo hociktorá aktivita, ktorá Vás uvoľní a zmierni úzkosť.
  • Nájdite podporu: Možno by Vám pomohla podpora zo strany skupiny matiek, ktoré prechádzajú podobnou situáciou. Hľadajte v okolí tie Vaše podporujúce a chápavé ženy. V Bratislave organizujeme 1x do mesiaca podpornú skupinu materstva. Viac info tu: https://www.600nedelie.sk/matkovanie
  • Udržiavajte pozitívny postoj: Hľadajte veci, za ktoré môžete byť vďačná a radostná. Napríklad, premýšľajte o tom, ako sa tešíte na príchod nového člena rodiny a na to, ako sa Vaša rodina rozrastie.
  • Získajte odbornú pomoc, ak je to potrebné: Ak sa Vaše pocity smútku stávajú pretrvávajúcimi alebo intenzívnymi a máte pocit, že sa s nimi sama nedokážete vyrovnať, neváhajte vyhľadať pomoc od terapeuta alebo odborníka na duševné zdravie.

Pamätajte, že každý prežíva túto situáciu inak. Dôležité je nájsť spôsob, ktorý funguje práve pre Vás.

Želám Vám všetko dobré v tomto novom období!

Andrea Borková
Founder 600nedelie.sk, popôrodná dula a laktačná poradkyňa
T.č. 0940524261
web: www.600nedelie.sk