Je hladina kyseliny listovej v krvi viac ako 45 nmol/l vysoká a môže byť asociovaná s autizmom a spomaliť vývoj plodu?

Zodpovedané
13. okt 2023

Dobrý deň,

našla som rôzne štúdie, kde sa autori zhodujú, že hladina kyseliny listovej v krvi viac ako 45 nmol/l u tehotných žien je vysoká a môže byť asociovaná napríklad s autizmom, zvýšiť inzulínovú rezistenciu a spomaliť vývoj plodu.

Máte s tým skúsenosti?

Riešite ako lekár aj vysoké hodnoty kyseliny listovej u pacientky?

Ďakujem

Dobrý deň,

bežne sa nemonitoruje hladina kyseliny listovej v tele. Do tela sa dostáva iba potravou, takže vyššia hladina je možná iba pri predávkovaní.

V literatúre sa nespomínajú syndrómy spojené s nadmerným užívaním kyseliny listovej.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič