Som tehotná a mám potvrdený nedostatok železa. Naozaj musím užívať železo?

Zodpovedané
3. máj 2022

Dobrý deň,

som v 31. týždni tehotenstva a lekár mi predpísal železo. Rada by som najskôr vyskúšala získať železo z jedla, ako napr. kúpiť si a konzumovať ovsené vločky, ľanové semiačka, sušené slivky či jablká.

Po akom čase sa môže prejaviť na krvných výsledkoch to, že sa železo vyrovnáva?

Pýtam sa, pretože keby to stravou náhodou nevyšlo, tak železo si môžem nasadiť hocikedy.

Čo by sa stalo, keby som železo neužívala vôbec, hoci mám potvrdený jeho nedostatok?

Ďakujem

Dobrý deň,

tehotné potrebujú vyšší príjem železa ako pred tehotenstvom. Častokrát príjem železa v potrave nie je dostatočný a je potrebné železo dopĺňať vitamínovými preparátmi.

Železo je vo vitamínoch v rôznej forme. Je vhodné sledovať, že s čím tieto preparáty železa užívate. Nie sú vhodné niektoré kombinácie potravín.

Málo železa sa môže prejaviť anémiou, chudokrvnosťou, nedostatočným okysličovaním krvi a nedostatočným zásobovaním dieťatka kyslíkom. Pri výraznejšom poklese hemoglobínu určite nie dostatočný.

Pri užívaní železa treba počítať s tmavým sfarbením stolice a možnosťou zápchy.

Ohľadom vhodného preparátu sa poraďte so svojím lekárom. Novšie preparáty nemajú toľko nežiaducich účinkov ako tie staršie. Samozrejme je potrebné kontrolovať hladinu železa a hemoglobínu v krvi.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič