Ako liečiť extrémne páchnuce vetry?

Zodpovedané
10. mar 2020

Dobrý deň,

trápia ma manželove vetry. Sú dni kedy je to v poriadku, ale sú dni kedy je to na nevydržanie. A to myslím doslovne. Stravujeme sa buď spoločne, alebo on v práci a na obed jedáva čo má aktuálne v ponuke. Poznám všetky potraviny, ktoré sú rizikové, ale v podstate sa ich nedá vylúčiť zo stravy, lebo by v podstate nemal čo jesť.

Ak to má vplyv, tak možno večer ak si dá doma zo dve piva, že by si tie odpustil. Na bolesti a ani na nafúknuté brucho si nesťažuje. Stolicu má myslím cca každé dva dni. Po vyprázdnení je to v podstate v poriadku, no myslím, že tento problém má pomerne často.

Dosť mi to prekáža, neviem či je to v poslednej dobe tak často alebo bol kedysi (i keď sme spolu už dlhšie) slušnejší a diskrétnejší no začínam to riešiť spaním v inej izbe a bojím sa, že sa mi časom týmto znechutí.

Podobné tendencie má aj malý syn takže je to zrejme aj nejaká dedičná záležitosť a trápim sa už teraz za možné synove nepríjemnosti, len neviem ako to riešiť. Nárazovo možno niečo pomôže, ale tu ide o pravidelnosť. A nemôžem im zo stravy vylúčiť vajcia, cibuľu, brokolicu a strukoviny, myslím že tieto potraviny sú v strave potrebné ak sa teda nemýlim. K lekárovi ho s týmto nedostanem.

Čo mu pomôže?

Ďakujem

Dobrý deň,

zápach vetrov je spôsobený najmä potravou, u niektorých ľudí sa to prejaví viac, u iných menej.

Pokiaľ nemá žiadne zdravotné tráviace ťažkosti ako bolesť brucha, riedku stolicu, krv v stolici, tak si myslím, že treba upraviť stravovanie.

Bolo by vhodné dlhodobo užívať probiotiká, vylúčiť zo stravy aspoň na mesiac najmä vajíčka, strukoviny, brokolicu, karfiol, ťažké mastné jedlá a následne odsledovať, či sa zmiernia problémy.

Uvedené potraviny sú potrebné, ale ak spôsobujú zdravotné problémy, ktoré sa vyradením zmiernia, tak sa dajú nahradiť určite inými potravinami.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková