Ako liečiť problémy po zápale dutín?

Zodpovedané
5. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Som po prekonaní zápalu dutín, resp. akútneho zápalu čeľustnej dutiny (sinusitis maxilaris). Bola som na ORL s tým, že ma boli hlava a čelo nos. A ešte ráno som vypľúvala zeleno-žlté hlieny.

Pani doktorka ma poslala na RTG vyšetrenie, kde sa potvrdili zápal. Mala som nasadené antibiotika Dalacin C na 10 dní, Sinupret a Uniflox kvapky do nosa.

I napriek tomu ešte pociťujem niekedy trocha tlaky. Po 11. dňoch som bola na kontrole a RTG. Výsledky boli v poriadku, čisté dutiny. Len trocha na pravej strane maxilárnej dutiny zhrubnutá sliznica. Vraj po zápale je to normálne.

Problém je, že stále mi niekedy počas dňa opuchne jedna nosná dierka (tkz dutina ). Nemám už ani sople a ťažšie sa mi dýcha.

Je to normálne?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o bežné prejavy, ktoré sa môžu objaviť po zápale dutín.

Ak pretrváva pocit tzv. plného nosa, tak je vhodné robiť si výplachy nosa pomocou konvičky a užívať Aerinaze. Ide o liek, ktorý je na uvoľnenie nosa a dutín. K tomu ešte môžete užívať Erdomed, ktorý je protizápalový a pomáha uvoľniť hlieny.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková