Ako sa zbaviť bieleho povlaku na jazyku a kyslej chuti v ústach?

Zodpovedané
27. jan 2023

Dobrý deň,

asi pred rokom mi bola zistená intolerancia na laktózu a mliečnu bielkovinu. Prešla som na všetko rastlinné, no problém neustúpil. Mám neustále biely povlak na jazyku. Každý večer si ho sťahujem so škrabkou na jazyk, niekedy je toho viac, inokedy menej. Zároveň pociťujem kyslú pachuť v ústach, tak sa ju snažím prebiť tým, že kadečo vyjedám.

Snažím aj schudnúť, no nedarí sa mi. Lieky neberiem žiadne, vypijem asi 1,5 litra vody denne. Skúšala som jazyk čistiť už aj soľou, používam na kloktanie Meridol. Nevidím žiadne zlepšenie.

Môže byť za tým aj nejaký žalúdočný problém?

Ako mám ďalej postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím si, že problém môže byť naozaj v tráviacom systéme. Je vhodné zvážiť gastroenterologické vyšetrenie.

Predtým Vám Váš lekár môže predpísať lieky na zníženie tvorby kyseliny v žalúdku, pretože žalúdočný reflux môže spôsobiť Vaše ťažkosti.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková