Ako vyliečiť upchaté dutiny?

Zodpovedané
16. sep 2019

Dobrý deň,

už šiesty deň užívam Augmentin, lebo som mala zapálené hrdlo. To ma prešlo, len nádcha ostala. Mám upchaté dutiny. Sprej do nosa mi nepomáha.

Ako sa môžem vyliečiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri plnom a upchatom nose je najdôležitejšia správna hygiena nosa.

Denne by ste si mala vyplachovať aspoň 2-3x nos pomocou tzv. konvičky na preplach nosa (dá sa bežne kúpiť v každej lekárni). Následne nos poriadne vyfúkať, a až potom si môžete aplikovať kvapky do nosa ako Nasivin, Muconasal.

Ďalej môžete použiť sprej do nosa s morskou soľou, napr. Sterimar - toto aplikovať tiež 2-3xdenne.

Ak by pretrvával stále pocit plných dutín, tak na ich uvoľnenie sa používajú lieky, ktoré sú ale na lekársky predpis (Aerinaze, Clarinase, Trifed).

K podpornej liečbe pacientom odporúčam preparát Zinkorot, ktorý pomáha rýchlejšie zvládnuť infekcie horných dýchacích ciest.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková