Funguje mi štítna žľaza?

Zodpovedané
2. feb 2022

Dobrý deň,

bola som na odber ako samoplatca v laboratóriu. Som bez liekov asi trištvrte roka. Pred 6. mesiacmi som prestala fajčiť a snažím sa dodržiavať zdravšiu stavu. Vyradila som zo stravy aj mlieko, lebo mi zistili alergiu na mliečne bielkoviny. Predtým som bola liečená roky.

Behom jedného roka striedam na základe receptu od lekárky Thyrozol aj Euthyrox. Sledovať ma musia každé 4 mesiace. Robia mi krvné testy, lebo hodnoty mi zvykli kolísať. Teraz to skúšam bez liekov, pretože ma hnevá, že mi lekárka nevie nijako pomôcť.

Sú moje výsledky v poriadku?

Chcem sa opýtať na výsledok aTPO. Referenčnú hodnotu nechápem. Inde je písané, že do 30.

Je to v poriadku a nie sú tam písané jednotky. Niektorí píšu, že majú aTPO aj 150.

Mám hodnoty aTG a aTPO moc vysoké?

Mám to ako autoimunitné ochorenie?

Funguje mi ešte štítna žľaza ako tak v poriadku, alebo by ste už odporučili operáciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

výsledky hovoria o tom, že máte autoimunitný zápal štítnej žľazy. To znamená, že Vaša štítna žľaza ešte dokáže produkovať hormóny, ktoré máte teraz v norme. Ale takýto zápal postupne počas niekoľkých rokov postupne zničí tkanivo štítnej žľazy a takéto zničené tkanivo už nebude schopné vytvárať hormóny. Následne už bude potrebná liečba Euthyroxom. Operácia zvyčajne nie je potrebná pri autoimunitných zápaloch.

Pri takomto zápale sa často stane, že štítna žľaza vyprodukuje veľa hormónov štítnej žľazy, čo následne treba tlmiť liekmi typu Thyrozol.

Každé laboratórium má svoje referečné hodnoty, preto môžu byť rozdiely medzi laboratóriami.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková