Je zvýšený D-dimér dôsledkom Covidu-19?

Zodpovedané
25. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som som sa poradiť ohľadom D-diméru.

Je zvýšený D-dimér dôsledkom Covidu?

Po prekonaní Covidu stúpol na 3,7. Liečim sa Fraxiparinom a prírodnými vecami - serapeptázou, hirudoterapiou. Vôbec neklesá. Na kontrolu chodím dvakrát do mesiaca.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

D-dimér býva často zvýšený pri zápalových ochoreniach, teda aj po prekonaní Covid-19.

Tento parameter zvykne klesnúť ak je v liečbe Fraxiparínom. Pri sťaženia dýchaní a bolestiach na hrudníku je potrebné myslieť na pľúcnu embóliu.

Ak je hodnota zvýšená dlhodobo, tak nález je potrebné konzultovať s hematológom.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková