Kedy možno namerané hodnoty tlaku považovať za kolísavý krvný tlak a ako často sa menia?

Zodpovedané
7. júl 2019

Dobrý deň,

moja otázka sa týka hodnôt krvného tlaku. Zaujíma ma definícia kolísavého krvného tlaku. Nedopátrala som sa, aké rozličné rozpätie nameraných denných hodnôt tlaku je považované za normálne.

Ako príklad uvádzam nameraný tlak doobeda: 95/60, poobede 100-110/70 a večer 125-130/80-85.

Kedy možno namerané hodnoty tlaku považovať za kolísavý krvný tlak a ako často sa menia?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri krvnom tlaku nás zaujíma zvýšený krvný tlak, to znamená, že ak si opakovane nameriate krvný tlak nad 140/90, tak by ste mali navštíviť Vášho lekára, ktorý zrealizuje potrebné vyšetrenia týkajúce sa artériovej hypertenzie.

Pi Vašich hodnotách krvného tlaku sa nejedná o kolísavý tlak, je normálne, že náš tlak nie je stále rovnaký, v noci môže dokonca dôjsť ešte k výraznejšiemu poklesu krvného tlaku.

Počas dňa tlak zvyčajne stúpa, záleží to aj od činností, ktoré vykonávame. Ak sa cítite dobre a nemáte žiadne ťažkosti, tak dá sa povedať, že Váš krvný tlak je v poriadku.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková