Mám riešiť s lekárom falošnú pozitivitu na syfilis?

Zodpovedané
6. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Od strednej školy som chodievala darovať krv a nikdy nebol žiaden problém. Až do dňa, keď mi zavolali z transfúznej stanice, aby som sa dostavila, že nemôžu moju krv použiť. Vraj výsledky vyšli pozitívne na syfilis. V ten istý deň bol so mnou aj manžel darovať krv a u neho bolo všetko v poriadku. Bolo to v období, keď sme plánovali bábätko.

Pani doktorka mi stále niečo vysvetľovala, ja som stále plakala, nakoľko to bol veľký nezmysel. Vôbec sme tomu nerozumeli.

Po určitom čase sme išli zasa darovať krv (už po tehotenstve) a bolo mi povedané, že som vyradená kvôli tomu ,,nedorozumeniu". Vzali mi krv na testy a výsledky boli dobre. Mala som prísť na opätovné testy o pol roka. Prišla som a testy opäť vyšli falošne pozitívne na syfilis. Vraj som už nastálo vyradená. Som z toho smutná a najmä neviem, čo mám ďalej robiť s tou mojou falošnou pozitivitou.

Treba to riešiť u lekára, alebo sa naučiť s tým žiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri syfilise sa často zistia falošne pozitívne testy na syfilis. Táto falošná pozitivita testov je často pri autoimunitných ochoreniach, v tehotenstve a pri borelióze. Preto sa reaktívne vzorky vždy konfirmujú, teda robia sa ďalšie testy, ktoré potvrdia alebo vylúčia syfilis. Riešiť u lekára sa to nemusí.
Pri darcoch krvi sa kladie veľký dôraz na tieto testy a pacientov s takýmito výsledkami radšej vyradia, aj keď ide o negatívny výsledok.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková