Môže bolesť žalúdka spôsobovať nadváha a tuk v bruchu?

Zodpovedané
17. aug 2022

Dobrý deň,

mám trikrát do roka opakujúci sa problém. Bolieva ma žalúdok, pocit akoby stáleho hladu. Nie je to vyslovene bolesť, skôr tlak. Rovnako tak aj chrbtica, presne v mieste oproti žalúdku. Absolvoval som 4 - krát sondu do žalúdka, mal som aftózno - erozívny nález, preliečený a prešlo to.

Asi po 4 mesiacoch sa bolesť objavila znova, ale sonda a následné vzorky nepreukázali nič, všetko bolo v poriadku. Sono brušných orgánov som mal tiež v norme. Lekár mi predpísal lieky Nolpaza a Ganaton, bolesť asi do 2 týždňov odznela a zasa bol dlhšie pokoj. Neskôr mi lekár prikázal schudnúť, že bolesť žalúdka môže spôsobovať aj vnútorný tuk, ktorý naň v hornej časti vytvára tlak. Priznám sa, neschudol som a už tri dni to mám znova.

Ostal mi liek Dereflin, tak ho užívam, zaberá do dvoch týždňov. Tlaky v chrbtici a žalúdku sú pre mňa naozaj veľmi nepríjemné, pociťujem ich niekedy nalačno, inokedy po jedle, keď ležím, tak bolesť poľaví. Zároveň ma to zaťažuje aj psychicky, nakoľko podnikám.

Od nehody mám problémy aj s chrbticou, chodím sa dávať napravovať (vyskakujú mi stavce). Tuk sa mi ukladá iba na bruchu.

Môžu byť moje problémy spôsobené nadváhou?

Lieky, ktoré v súčasnosti užívam: Dereflin, Sulpirid Belupo a Sertralin. Iné problémy nemám.

Ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím si, že vaše problémy spôsobuje tuk uložený v brušnej dutine. Ak máte gastrofibroskopiu opakovane v poriadku, tak uvedené ťažkosti môžu byť spôsobené stresom a taktiež aj chrbticou, keďže udávate, že v ľahu sa bolesti zmiernia.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková