Môže pri pravidelnom užívaní Euthyroxu stratiť štítna žľaza svoju funkčnosť?

Zodpovedané
9. mar 2022

Dobrý deň,

endokrinológ mi predpísal Euthyrox kvôli cyste, ktorú mám na krku. So štítnou žľazou je všetko v poriadku a pri pravidelných kontrolách nemám žiadne výkyvy ani problémy. Krvné testy v poriadku, ale vraj je to kvôli tomu, aby sa mi nerobili ďalšie.

Je podľa Vás nevyhnutné dávať si hormón, ktorým sa nahrádza činnosť štítnej žľazy na cysty?

Kamarátka nemá štítnu vôbec a užíva rovnaké množstvo, ako by som mala ja 100ku. Nakoľko mi z toho nebývalo dobre, povedala som to lekárovi. Ten mi nasadil 75ku s tým, že to musím brať a hotovo.

Nemôže sa stať, že pri pravidelnom užívaní mi vypovie štítna žľaza funkčnosť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím si, že užívanie liekov na štítnu žľazu spôsobí to, že Vaša štítna žľaza prestane produkovať vlastnú tvorbu hormónov.

Váš lekár si určite vie obhájiť to, prečo Vám dal uvedenú dávku lieku.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková