Môžem mať ešte dieťa, keď mám arachnoidálnu cystu na mozgu?

Zodpovedané
10. jún 2019

Dobrý deň,

v predošlom tehotenstve som mala gestačnú trombocytopéniu a pred rokom mi bola náhodne nájdená arachnoidálna cysta na mozgu.

Je šanca mať ešte bábätko?

Ako je možné, že CT mozgu cystu nenašlo a MRI ju našlo?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

arachnoidálna cysta je pomerne bežným nálezom u ľudí, dôležitá je jej veľkosť. Malé arachnodiálne cysty sú neškodné, problém nastáva ak sú väčších rozmerov a utláčajú okolité štruktúry.

Arachnoidálna cysta by nemala ovplyvniť tehotenstvo. CT mozgu nenašlo túto cystu, pretože štruktúry mozgu sa lepšie zobrazia na MR vyšetrení.

Pri CT mozgu sa na druhej strane zasa lepšie posúdia stavy ako napr. krvácania.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková