Nechutenstvo a výživové doplnky

Zodpovedané
27. sep 2018

Zdravím,

v poslednom čase trpím nechutenstvom, takže toho cez deň veľa nezjem. Nie je to veľký problém, čo sa môjho fungovania týka - skôr sa obávam, či mi nebude vo výžive niečo zásadne chýbať.

Dávam si občas vitamínové doplnky, no chcem sa spýtať, ktoré konkrétne by ste mi odporúčali. Prípadne, keď už sa donútim jesť, na čo konkrétne sa zamerať (keďže časovo som mimoriadne vyťažená, nemalo by to byť niečo veľmi náročné na zháňanie či prípravu).

Dobrý deň,

aby bola naša strava plnohodnotná, mala by obsahovať všetky dôležité látky. Veľmi dôležitou zložkou potravy sú minerálne stopové prvky a vitamíny. Zdravá výživa je základom ku dlhodobému zdraviu.
Pokiaľ nemáme ochorenie, ktoré nám bráni prijímať vitamíny a minerály v prirodzenej forme v našom jedálničku, je dobré ich konzumovať dennodenne.
Jednou z možností je príprava smoothies, kedy si môžeme zmixovať vitamínový koktail. Jeho príprava nie je náročná a trvá iba chvíľu. Najlepšie chutí čerstvo pripravené, v práci počas prestávky osvieži a zasýti.

Na trhu je veľa vitamínových preparátov, ak však prijímame vitamíny v čerstvej podobe, nepotrebujeme nášmu telu dodávať tieto výživné látky v podobe vitamínov. Ak však nechutenstvo trvá dlhšiu dobu, čo sa odrazí aj na poklese váhy, únave alebo znížení výkonnosti, je vhodné navštíviť Vášho lekára.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková