Poradíte mi alternatívnú liečbu na helikobaktera v tehotenstve?

Zodpovedané
7. máj 2019

Dobrý deň,

som v treťom mesiaci tehotenstva a zistili mi helikobaktera. Okrem toho mám zápal pažeráka a dvanástorníka a dvanástorníkové vredy. Antibiotiká užívať nechcem.

Poradíte mi alternatívnu liečbu?

Môžu deti odo mňa dostať helikobaktera?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

aby sme sa zbavili Helikobaktera, tak je potrebná eradikačná liečba, ktorá zahŕňa antibiotiká a lieky, ktoré utlmujú tvorbu kyseliny v žalúdku. Niektoré druhy laktobacilov a bifidobaktérií sú schopné zastaviť rast Helikobaktera.

Probiotiká hrajú dôležitú úlohu pri stabilizácii žalúdočnej bariéry, majú protizápalový a antioxidačný účinok.

Už dávno sa zistilo, že Helikobakter má súvis so vznikom vredov na žalúdku a takisto aj zápalom, preto si myslím, že antibiotickú liečbu by ste mali konzultovať s Vašim gastroenterológom.

Pokiaľ by ste nemali vredovú chorobu žalúdka, nemali by ste žiadne ťažkosti a Helikobakter by Vám bol zistený náhodne, tak by sa nemusela hneď nasadiť antibiotická liečba.

Helikobakter sa prenáša slinami, čiže táto infekcia je často zistená u obidvoch partnerov a preto môže byť prítomná aj u detí.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková