Prečo mám výkyvy v D-diméri?

Zodpovedané
18. okt 2021

Dobrý deň,

som hematologický pacient a mám nejakú mutáciu. Mala som zvýšený D-dimér v roku 2019 a tak nato prišli. V roku 2020 som otehotnela a pichala som si Fraxiparine.

V júni 2021 som mala cisársky rez, potom D-dimér 9. Nasadili mi Ftaxuparin.
Pred štyrmi týždňami som mala D-dimér už 0,78 a dva týždne dozadu som si prestala pichať. Včera hodnota 1,30.

Doktor nechápe a poslal ma k obvodnému. Ja veľmi stresujem v takýchto situáciách. Moja mamka zomrela na rakovinu a odvtedy mám strach zo všetkého.

Čo si o tom myslíte?

Prečo mi mohol ísť D-dimér hore, keď som prestala pichať?

Mám sa báť niečoho vážneho?

Cítim sa dobre, nič mi nepuchne a nič ma nebolí.

V čase odberu som mala menštruáciu.

Mohla menštruácia spôsobiť nejaký výkyv?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte potvrdenú nejakú mutáciu, ktorá má súvis so zrážaním krvi, tak to znamená, že v záťažových situáciách je u Vás vyššie riziko vzniku krvných zrazenín.

V čase menštruácie mohlo dojsť k falošnej pozitivite výsledku, preto je vhodné opakovať odber.

Hematologické poruchy zrážania krvi patria do rúk hematológa a nie praktického lekára.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková