Stále bolesti hrdla po liečbe antibiotikami

Zodpovedané
9. mar 2019

Dobrý deň,

po pôrode sa mi urobil veľký absces a absolvovala som tri operácie. Podstúpila som dlhodobú liečbu antibiotikami. Odvtedy som stále chorá a bolí ma stále hrdlo.

Všetky výsledky sú negatívne, vrátane orl a výterov. Obvodný lekár tvrdí, že je to spôsobené prekonaním mononukleózy,

Čo mi odporúčate na imunitu a čo na hrdlo?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na podporu imunity je vhodné užívanie dlhodobo vitamínu C. Z voľne predajných preparátov je dostupný napr. Imunoglukán, produkty s Echinaceou.

Pri opakovaných respiračných infekciách sa v niektorých prípadoch predpisujú imunostimulanciá (napr. bronchovaxom). Ide o liek, ktorý zvyšuje prirodzenú imunitnú odpoveď organizmu na infekcie respiračných ciest. Liek sa používa na predchádzanie opakovaných infekcií dýchacích ciest.

Tieto preparáty sú viazané na recept a sú indikované po komplexnom vyšetrení Vašim lekárom alebo imunoalergológom.

Pokiaľ už nemáte ťažkosti s hrdlom, nie je nutné užívanie nejakých preparátov, aby sa zbytočne nedráždila sliznica v ústnej dutine.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková