Znamená opuch krku vážny zdravotný problém?

Zodpovedané
27. dec 2021

Dobrý deň,

lekár ma poslal kvôli opuchu na krku na ultrazvuk. Zistili mi, že mám zväčšenú lymfatickú uzlinu 16 x 6 mm. Ostatné do 11 x 5 mm. Píše sa tam, že je reaktívna.

Zistili mi aj cysty na štítnej žľaze v oboch lalokoch do 6 mm. Štítna žľaza je nezväčšená. Nikdy som nemal problém s uzlinami a ani so štítnou žľazou.

Môže to súvisieť s tehotenstvom a dlhodobým dojčením?

Syna som dojčila 2,5 roka, cez leto som ho odstavila. V tehotenstve mi kontrolovali aj hormóny štítnej žľazy a nikdy mi doktor nespomínal, že by bolo niečo zlé.

Môj obvodný lekár mi bral aj krv a povedal, že výsledky sú v poriadku. Aj krvný obraz, leukocyty, CRP. Antibiotiká nepotrebujem. V januári idem na endokrinológiu.

O aký problém môže ísť?

Ďakujem

Dobrý deň,

opuch krku zrejme nesúvisí so štítnou žľazou. Mohol to byť napr. prejav alergickej reakcie. Takto sa to nedá objektívne zhodnotiť, keď som Vás nevidela ako pacienta.
Cysty na štítnej žľaze sa môžu objaviť kedykoľvek, ich vznik nemá súvis s dojčením.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková