Ako liečiť bolesť po extrakcii?

Zodpovedané
19. mar 2020

Dobrý deň,

sú tomu tri týždne, čo mi vytrhli na pohotovosti dolnú sedmičku. Pravdepodobne zápal. Som v 20. týždni a na druhý deň mi začali teploty. Dostala som antibiotiká Augmentin, ale bolesť neprechádzala.

Chodievam cca každý druhý deň k svojmu zubárovi, ktorý mi vyťahuje z ďasien alebo z tej rany hnis. Zhruba týždeň to už nebolelo. No znova začína a priznám sa že som už zúfalá.

Včera to už bolo na Paralen od bolesti. Nahrievam infralampou a vyplachujem ústa repíkom. Vedľa vytrhnutej sedmičky mi rastie osmička.

Aký je Váš názor na môj stav a čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

antibiotiká nie sú lieky určené na uľavenie od bolesti, ich cieľom je vyhubiť baktérie, ktoré sa v rane po vytiahnutí zubu usídlili, tvoria tam hnis a znemožňujú správne vyhojenie rany.

Zubný lekár vám počas viacerých návštev zubnej ambulancie hnisajúcu ranu preplachoval, aby zánik baktérií ešte viac urýchlil a umožnil tak rane zahojiť sa.

Ak sa vám vedľa rany prerezáva zub múdrosti, baktérie sa mohli dostať aj pod ďasno, ktoré prerezávajúci sa zub kryje a spôsobiť jeho zápal, čo je žiaľ problém navyše. Terajšia bolesť môže byť spôsobená práve tlakom pri prerezávaní zubu múdrosti, môže časom ustúpiť a následne sa opäť zopakovať.

V prípade potreby si dajte liek na tíšenie bolesti, teda už spomínaný Paralen. Pre momentálnu situáciu so šírením koronavírusu SARS-CoV-2 (nákaza Covid-19) určite nechoďte do ambulancie svojho zubného lekára, ale ak by sa vám stav zhoršoval, konzultujte to s ním telefonicky.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská