Ako liečiť ústup ďasien?

Zodpovedané
25. jan 2020

Dobrý deň,

mám 24 rokov a už veľmi dlho mám problém s ústupom ďasien. Dva krčky mám odhalené približne centimeter.

Po absolvovaní dentálnej hygieny za vyše 200 eur a vyššej starostlivosti o ďasná zubnou niťou a medzizubným kefkami, čo mi poradili, aby sa to nezhoršovalo, tak sa to začalo zhoršovať na ďalších dvoch zuboch.

Môj zubný lekár mi povedal, že to nie je paradontóza, ale len ústup ďasien. Vraj je to ešte v poriadku. Keď sa pozerám na dva zuby, tak len rozmýšľam ako ten zub tam môže ešte držať.

Ako mám postupovať a akých odborníkov mám navštíviť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

diagnózu parodontopatií by mal potvrdiť alebo vyvrátiť parodontológ, teda zubný lekár so špecializáciou na liečbu ochorení závesného aparátu zubov, ďasien a slizníc.

Zhodnotiť by mal jednak stupeň vašej zubnej hygieny, prítomnosť parodontálnych vačkov, ukladanie zubného kameňa na povrchu koreňov a podobne. Ale najmä na základe zhotovenej panoramatickej röntgenovej snímky stav a výšku alveolárnej kosti, v ktorej sú umiestnené zuby v zubných lôžkach.

V miestach ubúdajúcej kosti dochádza aj k ústupu ďasien a odhaľovaniu koreňov. Inou možnosťou môže byť ťah slizničných úponov, napríklad ťah uzdičky, čo možno riešiť chirurgicky. Ťah na ďasná sa môže prejaviť aj napríklad pri zatínaní zubov alebo nočnom škrípaní zubami. K ústupu ďasien môže viesť aj nesprávny zhryz, teda nesprávne postavenie zubov a ich vzájomné vzťahy, čo sa dá ovplyvniť ortodontickou liečbou.

Parodontológ vám bude vedieť najlepšie povedať, čo je príčinou vášho ústupu ďasien a na základe danej príčiny stanoví adekvátnu liečbu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská