Ako liečiť zapálené ďasno?

Zodpovedané
26. máj 2019

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom môjho manžela, ktorého už tri týždne trápi zapálené ďasno v oblasti hornej trojky a štvorky. Ďasno je červené, zdúrené a bolestivé. Dokonca si z neho vytláča aj hnis.

Bol u svojho stomatológa, ktorý mu urobil rtg snímku. Podľa snímku sú zuby v tejto oblasti zdravé a bez kazu. Odporučil mu vyššie dávky vitamínu C a ošetrovanie ústnou vodou. Manžel si okrem toho ústa vyplachuje šalviou a ošetruje propolisom. Zatiaľ žiaľ bez efektu.

Čo môže byť príčinou takéhoto zápalu?

Treba znova navštíviť stomatológa?

Aké prípravky na ošetrovanie by ste odporučili?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak má váš manžel ďasná v celom rozsahu zubných oblúkov zdravé a zápal sa nachádza len v tomto jednom mieste, mohlo by ísť o papilitídu = zápal trojuholníkového ďasnového výbežku, ktorý vypĺňa medzizubný priestor.

K takémuto zápalu dochádza kvôli lokálnemu dráždeniu, napríklad zubným kameňom v medzizubnom priestore, zachyteným jedlom alebo pre zranenie ďasna, napríklad pri intenzívnom nešetrnom čistení medzizubného priestoru medzizubnou kefkou.

Ak sa v priestore medzi zubom a ďasnom tvorí hnis, môže ísť aj o parodontálny absces alebo infikovaný parodontálny vačok, čo sa na röntgene zobrazí rozšírením priestoru medzi zubom a zubným lôžkom, prípadne odvápnením kosti. Hnis treba z priestoru odstraňovať vyplachovaním, prípadne drénovaním gázovým drénom.

Odporúčam používať ústnu vodu s obsahom 0,20% chlorhexidínu, prípadne zmes peroxidu vodíka 3% a chlorhexidínu 1:1. Zuby čistiť mäkkou kefkou, dôkladne, ale opatrne.

Ak by opuch neustupoval, prípadne sa príznaky zhoršovali, nech manžel navštívi opäť svojho zubného lekára. Vitamín C, rovnako ako iné vitamíny a doplnky sú síce prospešné, ale problém vášho manžela neodstránia.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská