Ako odstránime povlak na predných trvalých zuboch u 9 ročnej slečny?

Zodpovedané
27. jan 2020

Dobrý deň,

moja 9 ročná slečna má povlak na predných trvalých zuboch.

Ako jej môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

u detí nedávno prerezané trvalé zuby majú v porovnaní s mliečnymi zubami drsnejší povrch skloviny a viacej viažu bakteriálny povlak aj pigmenty z jedál a nápojov. Predpokladám, že sa vašej dcérke tieto zuby prerezali s bielou farbou skloviny a ich súčasná farba je len získaný pigment, teda farebné škvrny z potravy.

Ak tomu tak je, stačí dcérku objednať na profesionálnu dentálnu hygienu, kde sa o ňu aj jej chrup postará dentálna hygienička.

Okrem prinavrátenia pôvodnej farby zubov pomocou čistenia ultrazvukom a špeciálnymi čistiacimi pastami, vysvetlí a nacvičí s dcérkou správnu techniku čistenia zubov zubnou kefkou, medzizubnou niťou aj jednozväzkovou kefkou, aby sa už táto situácia neopakovala a dcérka si zuby vedela udržiavať čisté a bez pigmentov.

Neodporúčam skúšať pigment odstrániť doma. Mohlo by dôjsť k doškriabaniu a poškodeniu skloviny zubov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská