Akú zubnú pastu odporúčate pre dvojročné dieťa?

Zodpovedané
24. nov 2018

Dobrý večer,

moja dvojročná dcérka má zažltnuté zuby a má na nich biele fľaky. Do včera užívala antibiotiká.

Akú zubnú pastu jej odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

Príčinou zažltnutia môžu byť farbivá zo zeleniny, ovocia alebo čaju. Biele fliačiky môžu byť prejavom odvápnenia zúbkov. Farbivá v sline zriedite tým, že sa dcérka po jedle/pití ešte napije čistej vody.

Pokiaľ sú zuby zažltnuté bližšie pri ďasne, ide skôr o nedočistený, silno držiaci povlak, ktorý je ťažko odstrániť mäkkou detskou kefkou. Keď dcérke zúbky dočisťujete, skúste použiť jednozväzkovú kefku, má malú hlavičku a o niečo tvrdšie štetinky, čím lepšie a detailnejšie odstránite povlaky.

Dvojročné dieťa môže používať zubnú pastu, ale množstvo, ktoré dáte na kefku, nech je minimálne (len kefkou otvor pasty obtrite). Vypľúvanie pasty je u detí dôležité, preto ho s dcérkou postupne nacvičujte - po vyčistení zúbkov ju nechajte vypláchnuť si ústa vodou. Pastu s vyššou koncentráciou fluoridov môže dcérka používať až vtedy, keď sa naučí vyplachovať/vypľúvať. Pre tento vek je vhodný aj napr. zubný krém Tooth Mousse, ktorý neobsahuje fluór a po očistení zúbkov sa už ústa nevyplachujú. Nepoužívajte ho však pri známej alergii na mliečne bielkoviny.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská