Aký je rozdiel medzi kazom v zube a medzizubným kazom?

Zodpovedané
14. apr 2019

Dobrý deň,

bola som na preventívnej prehliadke a zistili mi, že mám medzizubný kaz.

Ako je to možné, keď pravidelne používam medzizubné kefky?

Aký je rozdiel medzi kazom v zube a medzizubným kazom?

Cena sa potom ako ráta, keďže neviem, či ide o plombu jednoplôškovú alebo dvojplôškovú?

Vďaka za odpoveď

Dobrý deň,

medzizubný kaz, tak ako každý iný kaz, vzniká v sklovine zuba a ďalej sa časom šíri do zuboviny. Teda do vnútra zuba, až k zubnej dreni. Jeho názov "medzizubný" bližšie určuje plôšku zuba, kde sa nachádza - je to plocha smerom k susednému zubu.

Najčastejšie vzniká medzizubný kaz pod tzv. "bodom kontaktu", teda pod miestom, kde sa 2 susediace zuby dotýkajú. Do tohto miesta sa nie vždy štetinky medzizubnej kefky dostanú, preto by sa mala používať v kombinácii so zubnou niťou, ktorá zotrie bakteriálny povlak z celej plôšky, nielen z dolných 1-2 tretín.

Začínajúci medzizubný kaz často nie je viditeľný ani vyšetriteľný sondou, pre jeho odhalenie sa preto používajú röntgenové snímky v záhryze, tzv. bite-wingy. Nakoľko ošetrenie kazu vyžaduje otvorenie kazového ložiska zo žuvacej plôšky (platí pre črenové zuby a stoličky; v prípade rezákov a očných zubov zo zadnej strany) a zároveň odstránenie bočnej plôšky s kazom, výplň bude dvojplôšková.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská