Aký je Váš názor na fluorid v tehotenstve?

Zodpovedané
7. mar 2020

Dobrý deň,

som v 12. týždni a zubárka mi pri preventívke odporučila kúpiť si z ČR Fluoridové tabletky, ktoré sa u nás nepredávajú. Našla mi nejaké kazy a mám si kúpiť aj Elmex gel a používať Elmex pastu. Ja sa však obávam toho fluoridu.

Aký je Váš názor?

Neuškodí mi fluorid počas tehotenstva?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko neviem, ktoré fluoridové tablety vám zubná lekárka predpísala a aké dávkovanie určila, ani nepoznám stav vašich zubov z hľadiska odvápnenia a prítomnosti začínajúcich kazov, neviem posúdiť, či takúto formu systémovej fluoridácie potrebujete.

Myslím si však, že na podávanie fluoridových tabliet je ešte u vás skoro, zvyknú sa podávať tehotným ženám od 2. polovice tehotenstva. Nateraz by som sa držala rady o používaní zubnej pasty s vyšším obsahom aminfluoridov (rad Elmex, Meridol a iné) a zubnú sklovinu posilnila lokálnou fluoridáciou Elmex gelée, Tooth Mousse krémom alebo ApaCare gélom.

Podľa výrobcov neexistujú žiadne dôkazy, že by fluoridy znamenali riziko pre plod, prechádzajú však do materského mlieka, preto počas dojčenia ich treba používať len s opatrnosťou. V každom prípade sa snažte pastu či gél neprehĺtať, ale nechať v ústach pôsobiť potrebnú dobu a následne povypľúvať.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská