Cítim bolesť po vyvŕtaní zuba. Mám ísť k zubárke?

Zodpovedané
22. dec 2019

Dobrý deň,

20.11.2019 mi moja zubárka robila zub, lebo som mala kaz. V piatok 13.12 som išla ráno rýchlo k doktorke, lebo posledné dni ma bolel zub. Reagoval hlavne na studené, teplé. Bolel ma vonku a niekedy aj v noci.

Naša zubárka nerobila, tak som išla k zastupujúcemu zubárovi. Ten mi zub vyvŕtal a dosť to bolelo. Hovoril niečo o zápale nervov. Od dnes cítim na dotyk bolesť, ale nie takú silnú.

Kedy mám ísť k svojej zubárke?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

podľa pripojenej fotografie - zápisu zastupujúceho zubného lekára - išlo o silné prekrvenie zubnej drene (hyperémia), pravdepodobne začínajúci zápal nervu v danom črenovom zube a zubný lekár sa vám ho rozhodol umŕtviť.

Pulpocid je devitalizačný (dreň umŕtvujúci) prípravok vo forme pasty, ktorá sa vloží do blízkosti dreňovej dutiny zuba so zapálenou dreňou (ktorú už nemožno vyliečiť, ale treba ju odstrániť) a uzatvorí dočasnou výplňou (vo vašom prípade sa produkt nazýval Cavit), aby pasta neunikala do úst. Pasta spôsobí umŕtvenie zapálenej zubnej drene v kanáliku koreňa.

V prípade produktu Pulpocid udáva výrobca v inštrukciách nutnosť opäť zub otvoriť po 24-48 hodinách, vybrať mŕtvu zubnú dreň a koreňový kanálik prečistiť.

Pri devitalizačných prípravkoch s obsahom arzénu sa v ojedinelých prípadoch vyskytli lokálne nežiaduce účinky, a to aj závažné vo forme nekrózy (rozpadu) kosti v okolí zuba.

Ak vás ošetrujúci zubný lekár nepoučil, kedy sa dostaviť na opätovné ošetrenie a daný zub vám dodnes nebol otvorený a vložka odstránená, choďte prosím k zubnému lekárovi čím skôr.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská