Dá sa vybieliť žltý zubný povlak?

Zodpovedané
28. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom bielenia zubov. Ako malé dieťa som mala krásne biele zuby, ale potom už v 13. - 14. rokoch som jedla veľa sladkostí a občas som si večer zabudla umyť zuby. Postupne až do dospelosti sa mi vytvoril na zuboch žltý povlak.

Teraz mám 43 rokov, snažím sa o zuby starať maximálne, ale ich mám stále žlté. Pýtala som sa môjho zubného lekára, ale nejako mi nevedel odpovedať.

Keby som si chcela dať vybieliť zuby, neporušila by sa zubná sklovina?

Koľko by to stálo?

Robia to zubní lekári?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

na oživenie farby vašich zubov by som volila postup:
1. Profesionálna dentálna hygiena s pieskovaním
2. Domáce bielenie voľnopredajnými prípravkami
3. Profesionáne bielenie zubov v zubolekárskej ambulancií (nie kozmetickom salóne)

Poďme si postupne prejisť jednotlivé kroky.

Na profesionálnej dentálnej hygiene vám dentálna hygienička odstráni všetky zubné povlaky na povrchu skloviny. Ide o tvrdé (zubný kameň) a mäkké (bakteriálny povlak) nánosy spolu s pigmentami, teda farbivom z jedla.
Najlepšie je na záver očistiť zuby pieskovačom, pretože jemný prášok nárazmi odbije všetky pigmenty z povrchu zubnej skloviny, pričom ju neporuší. Farba zubov sa vám po takejto profesionálnej dentálnej hygiene zobrazí taká, aká skutočne je, teda farba zuboviny (kosti, z ktorej je zub vytvorený), nakoľko čistá sklovina je viac-menej priehľadná.

Na doma môžete ďalej používať niektorý z voľnopredajných dentálnych bieliacich prostriedkov, stačí aj obyčajná zubná pasta s bieliacim účinkom, ktorá obmedzí ukladanie pigmentov a predĺži dobu "čistoty bez farbív".

Ak by ste naďalej boli s farbou vašich zubov nespokojná, môžete v poslednom kroku skúsiť profesionálne bielenie u zubného lekára. Vedzte však, že obsah peroxidu vodíka v takomto bielení je vyšší a dostáva sa do hlbších vrstiev zubného tkaniva, preto vaše zuby môžu rôzne zareagovať, napríklad zvýšenou citlivosťou na studené.

Profesionálne bielenie sa neodporúča, ak máte popraskanú sklovinu, alebo ak máte odhalené vydraté krčky.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská