Hrozí mi niečo, keď som prehĺtla amalgámovú plombu?

Zodpovedané
26. máj 2019

Dobrý deň,

podarilo sa mi zlomiť amalgámovú plombu a nechtiac som ju pri jedení prehltla.

Sú nejaké riziká?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemusíte sa obávať, požitím amalgámovej výplne si otravu ortuťou neprivodíte.

Výplň by mala prejsť vaším zažívacím traktom a vylúčite ju stolicou. Uvoľnenie ortuti je pre krátkosť času v silno kyslom prostredí žalúdka minimálne a prechod do zásaditého prostredia čreva ho zneutralizuje.

Zachytenie výplne v tráviacom trakte je nepravdepodobné a podobné prípady sú veľmi zriedkavé.

Ak by ste výplň vdýchli, situácia by bola oveľa závažnejšie. To sa našťastie nestalo, preto buďte pokojná.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská