Je v poriadku, keď ďasno okolo kývajúceho zubu je červené?

Zodpovedané
15. okt 2019

Dobrý večer,

dcérke sa už viac ako mesiac kývajú obe spodné trojky. Minulý týždeň sa jej odlomili z nich také veľké kusy, tie malé medzizubné kazy, ktoré tam mala.

Je v poriadku, keď ďasno okolo kývajúceho zubu je červené?

Máme ísť k zubárovi?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

začervenanie okolo uvoľňujúceho sa mliečneho zubu, ktorého koreň sa rozpúšťa pôsobením rastúceho a prerezávajúceho sa trvalého zubu je bežné.

Okraj zvyšku mliečneho koreňa alebo už len samotnej korunky mliečneho zubu môže byť ostrý a môže ďasno zraňovať.

Taktiež sa do priestorov, kde sa zo zubov odlomilo, zachytáva viac potravy a vzniká bakteriálny povlak, ktorý ďasno dráždi a spôsobuje zápal. Pokiaľ sa zuby už silno kývu, skúste ich vytiahnuť.

Ak uznáte, že sa vám to nebude dať, navštívte s dcérkou zubného lekára, ktorý mliečne očné zuby po podaní slizničnej anestézie (sprej alebo gél) vytiahne.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská