Kazia sa zúbky z dojčenia?

Zodpovedané
28. okt 2019

Dobrý deň,

syn má 16 mesiacov a je cez deň a aj v noci /4krát/ dojčený. Bez dojčenia nevie zaspať. Začali sa mu kaziť dvojky zuby. Sladké nápoje nepije, sladkosti nepapá, cumlík a ani fľašu nepoužíval.

Zúbky čistíme večer. Dočítala som sa, že je to z nočného dojčenia.

Aký je Váš názor?

Mal by jesť viac jogurtov a kravského mlieka kvôli vápniku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

hoci sa dojčeným deťom tvoria na zúbkoch kazy, dojčenie samo o sebe má na kazivosti zúbkov menší podiel ako jedlá a nápoje.

Pri nočnom dojčení záleží na tom, či pije dieťa mlieko z prsníka alebo z fľaše. Z prsníka mlieko aktívne saje a zároveň prehĺta (bradavka je vtiahnutá za zúbkami), čo škodí zúbkom menej, ako keď mlieko z fľaše vyteká a zúbky sa v ňom "kúpu".

Aj ľudské mlieko však obsahuje cukor (hoci menej ako kravské), ktorý v ústach vytvára živnú pôdu pre baktérie spôsobujúce zubný kaz. V noci sa tvorí menej slín a ak dieťa zaspáva pri dojčení, mlieko na zúbkoch zaschne a možnosti na rozvoj zubného kazu sa tým zvyšujú.

Po dojčení by ste vždy mali ústočká dieťaťu jemne vytrieť vlhkou handričkou alebo gázou obtočenou okolo prsta.

Prvé mliečne zúbky čistite silikónovým náprstkom alebo mäkkou detskou kefkou 2x denne, ráno aj večer, ale dôkladnejšie pred spaním. V tomto veku ešte pastu používať nemusíte a ak chcete, tak len minimálne množstvo, stačí len obtretie o zubnú kefku.

Ošetrenie počiatočného odvápnenia mliečnych zúbkov sa nerobí, odporúčam snažiť sa nočné dojčenie obmedziť.

Zároveň môžete namiesto pasty s fluoridmi používať krém Tooth Mousse, ktorý detskú sklovinu posilňuje nie na báze fluoridov, ale na báze kazeínu, ktorý "lepí" silnejšiu koncentráciu vápnika a fosfátu k povrchu skloviny. Úprava stravy nie je potrebná.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská