Krvácajúce ďasná

Zodpovedané
23. feb 2019

Dobrý deň,

mám 42 rokov a dosť pokazené zuby. Stále mi krvácajú ďasná. Hygienu dodržiavam a používam pastu Parodontax. Na dvojke mám korunku a mám ešte aj sedmičku.

Na hornej čeľusti som mala nasadený mostík (trojka obrúsená, šestka obrúsená, štvorka a päťka mi chýbali). Je dosť možné, že o dva zbrúsené zuby prídem, nakoľko mi pod mostíkom odhnili a ostali len korene.

Aká by bola možná náhrada týchto chýbajúcich zubov?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v prvom rade by som riešila záchranu koreňov, nakoľko aj keď korunková čas zubov odpadla. Pokiaľ sú korene pevne uchytené v kostnom lôžku a koreňové kanáliky sú vyplnené, dajú sa zuby spevniť čapom a dostavať, čím môžu naďalej slúžiť ako piliere mostíka.

Dôležité je vyriešiť váš problém s krvácavosťou ďasien. Odporúčam navštíviť profesionálnu dentálnu hygienu a dať si odstrániť povlaky zo zubov, najmä zubný kameň. Pastu Parodontax nahraďte niektorou z liečivých ústnych vôd s obsahom chlorhexidínu, napr. Curasept ADS 212 alebo Corsodyl. Rovnako si dajte ošetriť všetky ostatné "pokazené" zuby, pretože aktívne kazy a netesniace výplne sú ložiskami baktérii. Po kompletnej sanácii (ošetrení) chrupu a zastavení krvácania ďasien je možnou alternatívou náhrady zubov použitie implantátov.

Pri rozhodovaní Vám najlepšie poradí Váš zubný lekár, ktorý posúdi stav ostatných zubov, výšku alveolárnej kosti a najmä celkový stav ústnej hygieny (implantáty vyžadujú perfektnú ústnu hygienu, inak riskujete zápal, uvoľnenie až vypadnutie implantátu).

Čo sa týka kazivosti zubov, odporúčam sledovať na zubnej paste zloženie fluoridov, malo by byť okolo 1400 ppm, prípadne raz do týždňa používať remineralizačný gél (Elmex gelée alebo Tooth Mousse). Pasta však nie je to najdôležitejšie pre zdravé zuby bez kazov - na prvom mieste je mechanické zotieranie bakteriálnych povlakov zo všetkých plôšok zubov kefkou a medzizubnou niťou/kefôčkou.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská