Narastú 4,5 ročnému synovi už trvalé zuby?

Zodpovedané
16. nov 2019

Dobrý deň,

môjmu 4,5 ročnému synovi vypadli predné dva rezáky mesiac po sebe.

Narastú mu už trvalé?

Nie je to veľmi skoro?

Na konci septembra mal nehodu na autodrome a narazil si spodnú peru a zuby.

Môže to byť následok tohto úrazu?

Narastú mu tam neskôr trvalé zuby, alebo mu tam ostane diera?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

skoré vypadnutie (odborne exfoliácia) môže byť následkom úrazu. Po takomto úraze je dobré zobrať dieťa k zubnému lekárovi, aby skontroloval, či zuby nie sú vpáčené, prasknuté, nalomené alebo zlomené, prípadne ich zabrúsil, ošetril alebo šetrne vytiahol.

Vo veku vášho syna je už skoro polovica koreňa dolného mliečneho prvého rezáka rozpustená, hoci jeho vypadnutie za normálnych okolností nastáva až okolo 6. roku života.

Čo sa týka prerezania trvalého zubu, očakávajte ho okolo 6.-7. roku života. Samozrejme hovorím o štatistických hodnotách, v skutočnosti je to u každého dieťaťa individuálne.

Ak chcete mať istotu, že zárodky trvalých rezákov sú v poriadku, zoberte syna k zubnému lekárovi, aby ho vyšetril a spravil röntgen.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská