O aký druh RTG sa jedná?

Zodpovedané
21. júl 2019

Dobrý deň,

na žiadanke mám napísané RTG vyšetrenie 016 snímok.

Čo to znamená?

O aký druh RTG sa jedná?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko nejde o kódové označenie výkonu, predpokladám, že tým váš zubný lekár žiadal radiológa o zhotovenie intraorálneho (i.o.) snímku pravej hornej prvej stoličky.

Pri tomto type „röntgenu v ústach“ sa malá (2x3,5cm alebo 3x4cm) platnička vkladá do úst za vyšetrované zuby, buď si ju pridržíte prstom alebo zahryznete do plastového držiaku. Zvonku vám k tvári priložia hlavicu prístroja tak, aby smerovala na vyšetrovanú oblasť.

Zubný lekár odexponuje prechod röntgenových lúčov z vedľajšej miestnosti, neucítite nič, len začujete písknutie. Platnička sa vkladá do stroja, ktorý je prepojený s počítačom, snímka sa tak zobrazí v programe, kde sa dá zväčšovať, obracať, upravovať.

Pri starších systémoch sa vyvolá klasický film.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská